Tunus’ta dikkatli olun, eski içeriğe karşı uyardı

Tunus İçişleri Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Bennour, avronews’e Avrupa ile yeni ilişkiler konusunda iyimser olduğunu söyledi. Ali Takach, euronews:
 Ülkenin anayasası ve güvenliği nasıl görünüyor? Ahmed Bennour:
 Ben kişisel olarak her zaman Tunusluları, Ben Ali hakkında uyardım. Onu şahsen tanıyordum. Sorumluluklarını yerine getirmeye uygun olmadığından emindim. Kültürü, partisi ve hatta kişisel projeleri, hegemonya, iktidar projeleriydi. Politik projesi yoktu. Asıl sorun, ayrılışı için yanmış bir dünya politikası komplo kurmasıdır. euronews:
 Bize bu komplo hakkında ne söyleyebilirsiniz? Bennour:
 1970’lerden beri tanıdığım bir subay olan başkanlık güvenlik müdürü, ordularını savaşmak için adamlarını silahlandırmaya başladı ve sonra özel ve kamu mülklerine saldırdılar. Bu şeytani plan tahmin edildi. Kasım 1987’de Habib Bourguiba’yı iktidardan zorlamak için nasıl yaptığını gördük.
 Gelecekte bazı sabotaj eylemleri ve patlamalar görebileceğimizi düşünüyor musunuz? Bennour:
 Herşey mümkün. Tunus’ta herkesi dikkatli olmaya davet ediyorum. Ülke her şeye açık. euronews:
 Komşu Arap ülkeleri Tunus’ta olacaklar konusunda rol oynayacak mı? Bennour:
 Cezayir ile ilişkinin mükemmel olduğunu ve Cumhurbaşkanı Abdelaziz Boutaflika ile partisinin Tunus’a nasıl saygı duyulacağını çok iyi bildiğini ve Cezayir hükümetinin Tunus halkının iradesine karşı hareket edeceğini sanmıyorum; Öte yandan, Cumhurbaşkanı Muammer El Gaddafi’nin ifadesi Tunus’taki siyasi seçkinleri şok etti, çünkü Ben Ali’nin Tunus’ta en iyi insan olduğunu söylemek işlerinde umursamaz bir girişim. euronews:
 Batı ülkelerinin bu devrime karşı rolünü nasıl görüyorsunuz? Amerikan ve Avrupa rolleri Tunus için olumlu mu? Bonnour:
 Son zamanlarda Batı ve özellikle Fransa ve bazı Avrupa ülkeleri Tunus’ta bir rol oynamak için kendilerini istifa etmişlerdir. Ancak, özellikle mükemmel bağlantılarımız olan Fransa ile ilişkilerin geleceği konusunda iyimserim. O zaman içinde yaşadığımız ve Fransa’nın diktatörlüğe karşı kesin bir duruş almadığı zor dönem… Sanırım Fransızlar bile bu adımdan pişman oldular ve şimdi halklarımızın geleceğini düşünmek için doğru an.

Bir cevap yazın